Back to all posts

E-Ticarette Ne Satacağıma Karar Verdim. Şimdi Ne Yapmalıyım?

Nis 22, 2020 / by admin / In E-Ticaret / Etiketler:, , , / Leave a comment

 

E-Ticarette İkinci Adım

Bu noktaya geldiyseniz ciddi bir problemi aşmışsınız demektir. Artık ortada bir ya da birden fazla ürün var. Şimdi bunları potansiyel müşteriler ile buluşturup satış yapma zamanı! Peki nasıl?

Hemen satış noktasına geldiyseniz biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim ve bir kaç soru sormak isterim.

  1. Operasyonu doğru yönetecek ekibiniz hazır mı?
  2. Stok Konusunda Nasıl Çözümler Ürettiniz?

Bu iki cevabın ne yönde olduğu çok önemli. İlerleyen dönemlerde bu başlıkların önemi hakkında daha detaylı yazılar yazmaya çalışacağım.

Ürünü ya da ürünleri satmak için artık bir yazılıma ihtiyacınız var. Bunun için ne yapacaksınız? Tabii ki diğer herkes gibi arama motoruna girip muhtemel şu kelimeleri yazacaksınız; “e-ticaret, e-ticaret yazılımı, en iyi e-ticaret yazılımı” gibi… Karşınızda onlarca firma var artık. İçlerine girdikçe çıldıracak gibi olacaksınız çünkü ne fiyatlar arasında bir tutum var ne de anlaşılır sayılabilecek yüzlerce madde. Neredeyse hiçbiri gerçekten ihtiyacınız olanı analiz etmeden sadece bir paket satmak için yaklaşacaklar size.

Burada tecrübelerimden yola çıkarak bir kaç detay vermek istiyorum size. Hangi firmayı ararsanız arayın belirteceğim konular hakkında bilgi almaya çalışın.

Öncelikle ne satacağınız konusunda sizden bilgi almalılar. Çünkü sattığınız ürünün hedef kitlesine bağlı olarak sitenizin tasarım kurgusu tamamen farklı olabilir. Eğer size hadi şuradan bir tasarım seçin diyorlarsa çok yanlış yerdesiniz demektir. Siz ürün ya da hizmetinizin hedeflediği kişilerin algısı ne yönde bunu bilemezsiniz. Bu yüzden bir uzman yönlendirmesine ihtiyacınız var. Kurulacak web sitesinde slider konumu, menünün nasıl olacağı, ürünlerin nasıl gösterilmesi gerektiği gibi bir çok konuda detay biliyor olmalısınız ya da sizin yerinize birilerinin bilgilendiriyor olması gerekiyor.

Size boş bir template mi veriyorlar, yoksa ürün eklemek dışında tüm detayları kendileri mi kurguluyor? İşte en çok şikayet edilen konulardan biri. Dünyanın parasını verip bir yazılım kiralıyorsunuz (Kiralama olayını sonra anlatıcam bu başlı başına bir olay) ama tasarımcı değilsiniz ki ya da dijital medya uzamanı. Nasıl bilebilirsiniz potansiyel müşterilerinizin algısına yönelik görseller hazırlamayı? Alın size ekstra bir masraf daha. Çünkü bu alanlar için ya bir personeliniz olmalı ya da dışarıdan destek almalısınız.

Paketi aldınız her şey yolunda satışta yapmaya başladınız ve daha fazlasını yapmak için bir kampanya oluşturmak istiyorsunuz. Benim en sevdiğim kampanya modeli 3 Al 2 Öde. Her zaman çalışır. Ben Türkiye’nin en büyüklerinden biri olan bir e-ticaret yazılım firmasıyla şunu yaşadım, “kampanya modülümüz böyle bir kampanyayı desteklemiyor” bu nasıl olabilir? Yıl 2020! İşin sadece e-ticaret yazılımı geliştirmek. Comeee onnn! Olmadı yapamadık. Hala yapamıyoruz. Satışları çok iyi olan bir marka daha da iyi olma fırsatı varken yok tıkandık bu noktada.

+1 TL farkla içeceğinizi büyütmek ister misiniz? tayfası var bir de :). Her şey ek bütçe ama her şey. Diyorsunuz ki, “E ben en başta neye para ödedim?” . Örneğin 3.000₺’ye aldığınız paket ortalama 8, 9 bin civarlarına geliyor eh işte diyebileceğiniz bir paket.

E-ticaret peketini bu koşullarda aldık diyelim. Peki satışı nasıl yapacaksınız? Sizi insanlar nasıl bulacaklar? Bir sonraki yazıda artık biraz satış taktiklerinden bahsedip, daha fazla kullanıcıya ulaşmanın yollarını anlatacağım. Şimdilik #evdekal ve e-ticaret yapacaksan durmadan araştırmaya devam et.

Back to all posts