Back to all posts

E-Ticaret Yapmak İstiyorum! Nereden Başlamalıyım?

Nis 21, 2020 / by admin / In E-Ticaret / Etiketler:, , , / Leave a comment

 

Uzun bir aradan sonra tekrar yuvaya dönüş yapıp gerçekten merak ettiğiniz her konuda bir şeyler yazmaya başlamak istedim.

Tüm dünyada büyük bir sorun haline gelen pandemi sebebiyle evlere tıkıldık kaldık. Hepimizin hayatı değişti ve birçok konuyu sorgulamaya başladık. Çoğumuz işini kaybetti, ticaretle uğraşanlarda ciddi bir iş düşüşü yaşandı. Çünkü insanlar sokağa çıkmıyor, yasaklar söz konusu ve giderek zorlaşan bir süreç ile belirsizlik daha da netleşir oldu.

Bu kadar olumsuzluk arasında parlayan birkaç konudan biri “e-ticaret” alanı oldu. E-ticarete daha önce atılan markalar ciddi bir avantaj sağladı ve müşteri kaybetmek bir kenara giderek yukarı doğru artan bir ivme ile kazanmaya başladılar.

Benim de çalıştığım bir çok e-ticaret markasının satış rakamlarını gördükçe şunu dedim; “Neden bu platforma hizmet vermek yerine kendin bu işi yapmak için bekledin?”… Bu içimi acıtan bir yüzleşme oldu. Şirket işlerinden dolayı iyi gitmeye başlayan projelerimi hep bıraktım ve sistemin içinde olma arzumdan dolayı tamamen oraya yöneldim. Buna iten tabii ki e-ticaretin zorlukları da vardı. Neydi bunlar? Ürün tedarik, lojistik, hızlı gönderi ile müşteri memnuniyetini kazanma, stok yönetimi … ve belki de daha fazlası. Bazen o kadar kolay anlatıyorlar ki e-ticaret yapmayı donakalıyorum.

Şimdi e-ticaret yapmak istiyorsanız bundan sonrasını dikkatlice okuyun.

E-Ticaret Projesinde Ne Satmaya Karar Verdiniz?

Üreticilerin büyük avantajı olduğunu düşünürüm hep ve defalarca da şahit oldum. Ürün kontrolü sizdeyse, ürettiğiniz ürünün stoğunda sorun yaşamıyorsanız gerçekten iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Eliniz bir çok girişimciden daha güçlü yani. Üretici olunca ihracatı bile en baştan düşünmeye başlamanızı öneririm. Çünkü ben de dolar kazanmanın çok önemli olduğunu düşünenlerdenim.

Eğer proje başında bu iş için bütçe ayırabiliyorsanız mutlaka bir uzman ya da uzman bir ekiple yola çıkmanızı öneririm. Çünkü ileriye dönük zaman ve para da ciddi karlı olursunuz. Hedef kitlenizi bilerek bu işe başlamanız sizi bir çok yönden avantajlı kılacak ve bu hedef kitle analizi için gerçekten tecrübeli insanlara ihtiyacınız olacak.

Üretici değilim, tedarik ediyorum ve tedarik ettiğim ürünleri satıyorum diyorsanız “Stok Yönetimi” ile sınanmaya hazır mısınız? diye sormak istiyorum. Bu kısımda iki farklı kitle var. Biri ürünleri deposuna çekip depo stoğu ile satan, diğeri asla stok tutmayıp üretici ya da diğer tedarikçilerin ürünlerine göre satış yapan (XML ile ürün satanlar olabilir) kitle. Kendi depo stoğu olan tedarikçilerin işi diğer gruba göre çok daha kolay aslında. Çünkü yönetebilir bir durum söz konusu. Sadece mağaza ve internet satışı aynı stoktan ilerliyorsa iyi bir entegrasyona ihtiyacı var demektir. Eğer iki satış için kontrol edilebilir bir stok yönetimi yoksa o grubunda işi hiç kolay değil.  Mutlaka e-ticarete başlamadan önce fiziksel mağaza ve online mağazanın stoğunu tek kanaldan yönetebileceği bir sisteme geçmeli. Yoksa müşteri memnuniyeti konusunda ciddi sıkıntılar yaşanabilir ve süreç içerisinde marka değeri olumsuz etkilenebilir.

Peki zamanında benim de yaptığım tedarikçi ya da üreticilerden ürün alıp satan, asla kendi stoğu olmayan tayfaya. E-ticarette gerçekten ciddi bir girişimci ruhu olarak buluyorum çünkü gerçekten bu çılgınlık. Tamamen kendi yaşadıklarımdan bahsedeceğim. Hatta tek cümle ile anlatmaya çalışacağım. “Deli gibi satış yapıyorsunuz ama sattıklarınızın%60’ına yakınında stok problemi yaşıyorsunuz” Neden mi? O ürünü tedarikçi ya da üreticiden 2 hafta önce temin etmişim , 2 hafta sonra satılıyor ve arıyorum bana söylenen “Şuan o üründen kalmadı, ne zaman geleceği belli değil!” bu gerçek bir yıkım… Neden mi? Kar marjı çoğu zaman 500₺’nin üzerinde oluyor çünkü.

İşte bu yüzden ne satacaksınız bunu enine boyuna düşünüp karar vermeniz çok önemli. Şu soruları sorabilirsiniz kendinize;

  1. Ürüne Ne Kadar Kolay Ulaşıyorum?
  2. Üründe Stok Problemi Yaşar Mıyım?
  3. Müşteri Ürünü İade Ederse, Ben de Tedarikçiye Kolay İade Edebilir Miyim?

Eğer bunlara olumlu cevap aldıysanız o ürünü satmaktan korkmayın.

Bir sonraki yazımda kullanacağınız e-ticaret yazılımında olması gerekenleri kaleme alacağım. Sadece yazılım değil, destek konusu da büyük önem taşıyor.

Back to all posts