Back to all posts

E-Ticaret Siteniz İçin En Avantajlı Sanal Pos

May 17, 2019 / by admin / In E-Ticaret / Etiketler:, , , , / Leave a comment

İşletmenizi dijitale taşımaya yani e-ticaret yapmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak ve sizi kararsız bırakacak konuların başında “Hangi sanal pos’u kullanmalıyım?” olacak. Konu hakkında araştırma yapmaya başladığınızda Türkiye’de bankalar dışında birçok ortak ödeme kanalı olduğunu göreceksiniz. Bu yazımda sizi tecrübelerime dayanarak en doğru sanal posa yönlendirmeye çalışacağım.

İlk olarak açıklamak istediğim bir konu var. Resmiyette şahıs ya da bir şirket sahibi olmayıp e-ticaret yapmak isteyen birçok girişimci var. Bunlar için en büyük sorun sanal pos nasıl kullanacakları. Üzülerek belirtmeliyim ki, Türkiye’de resmiyette bir işletmeniz yoksa bir sanal pos sahibi olamıyorsunuz. Yurt dışı kaynaklı kullanılabilin bazı ödeme metotları bulunmakta ama komisyon oranları oldukça yüksek. Başka bir yazımda bu firmalar hakkında paylaşımda bulunacağım.

Şimdi gelelim işletme sahiplerine…

E-ticarette yaptığınız satışın parasının size ne kadar sürede geldiği büyük önem taşımakta. Özellikle stoksuz e-ticaret yapmak isteyenler, ciddi denebilecek miktarları ürüne bağlamak istemeyebilirler. Bu durumda bizim için bir sanal posun işlem olduktan ne kadar süre sonra parayı bizim hesabımıza aktardığı çok önemli. Şuan bankalar dahil olmak üzere ortak ödeme kanallarının hesaba paranızı aktarma süresi ortalama 15 gün. Sadece tek bir firma işlem yapılan tarihin hemen ertesi gün hesabınıza parayı aktarmakta. Yazının ilerleyen kısımlarında bu firma hakkında bilgi aktaracağım.

Bir e-ticaret sitesi kurdunuz diyelim. Şimdi bu yazılıma bir ödeme metodu eklenmeli. Peki bunu nasıl yapacağız?

Burada aslında satıcılar oldukça avantajlı. Neredeyse ortak ödeme kanallarının tamamı, mevcutta kullanılan bir çok e-ticaret yazılımına (açık kodlu olanlar) ücretsiz ödeme modülü desteği vermekte. Kendi e-ticaret sitemde kullandığım ortak ödeme firmasının panelinde (OpenCart 1.5.x / 2.x / 3.x, Woocommerce 2.5.x / 3.x, Prestashop 1.6.x / 1.7.x, WHMCS 6.x / 7.x, VirtueMart, Arastta) modülleri mevcut. Kolaylıkla indirip hızlı bir şekilde kurabiliyorsunuz ve zaten bunun için tüm dökümanları size sağlıyorlar.

E-Ticarette güvenlik çok önemli!

Müşterilerinizin e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken kendilerini güvende hissetmeleri sizce de çok önemli değil mi? Çünkü yapılacak güvenli bir alışveriş, yaratılan memnuniyet sonrasında tekrar sayfanızdan alışveriş yapılmasına olanak sağlayacak. Bu yüzden günümüzde bu kadar çok kredi kartı bilgisi tehlikede iken en üst seviyede güvenlik sağlamanız gerekmekte. HTTPS POST metodu üzerinde çalışan bir sanal pos her zaman tercih sebebiniz olmalı.

 

 

E-Ticarette en büyük baş belası sisteminiz için ödediğiniz yıllık aidatlar!

Bu işe başladığım günden beri bu olay biraz tadımı kaçırıyor. Yazılımların yıllık kiralanması, sanal pos için her yıl dolar üzerinden ödenen aidatlar… Masrafsız gibi görünse de yine de yıllık belirli bir tutar cebinizden azalıyor.

Kullandığım sanal pos firması olan PAYTR’nin en büyük avantajlardan biri tam olarak bu. Yıllık aidat ücreti yok! İnanın bu alanda bu hizmet size sunulmuş büyük bir fırsat.

Yetkiliye kolay ulaşabilmek işinizi kolaylaştırır!

Alacağınız destek çok önemli. Yaşadığınız bir teknik problemde ya da işleme ait öğrenmek istediğiniz bir detayda size ne kadar hızlı dönüş yapıldığı güvende hissettiren noktalardan biri. PAYTR panelinde bir mesaj ekranı bulunuyor ve yaklaşık yarım saat içerisinde sorularınız cevap buluyor. Ki yetkiliye çoğu zaman ulaşmanıza gerek kalmıyor çünkü panel oldukça açık. Yapılan işlemler, aktif devam eden ödemeler, başarısız olan işlemlerin sebepleri gibi tüm detaylar oldukça açık.

Taksit olmazsa olmaz!

Taksit imkanları tüketici için çok önemli. Tutar ne olursa olsun taksit yapabiliyor olmak satış rakamlarınıza pozitif yönde etki etmekte. PAYTR’de oldukça kullanışlı bir taksit ekranı mevcut. 12 taksite kadar peşin fiyatına ya da vade farklı aktif edebileceğiniz butonlarınız var. Butonları aktif ettiğinizde peşin fiyatına taksiti web sitenizde açmış oluyorsunuz, kapalı kaldığında müşteri vade farklı seçip taksitli ödeyebiliyor. Her banka ve ortak ödeme kanalında olduğu gibi peşin fiyatına taksitli satışlarda komisyon biraz yüksek. Bu tercihi vade farkı ödeyerek müşteriye bırakmayı daha doğru buluyorum.

Yurtdışına ürün satanlara döviz ile ödeme alma imkanı…

Bu noktada birçok markada işler karışıyor. Döviz ile ödeme alma imkanı sunan çok fazla firma ne yazık ki yok. Eğer satışlarınız bu yönde ise mutlaka anlaşma sağlamadan önce bu detayı iyice araştırın. PAYTR döviz ile aldığı ödemelerde de ertesi gün paranızı hesabınıza aktarıyor. Yine firma her anlamda sağladığı kolaylıkla size çözüm sunuyor.

Bu yazımdan da anlaşıldığı üzere 7 yıldır e-ticaret içinde olan biri olarak kullandığım bir çok ödeme kanalından en çok memnun kaldığım PAYTR oldu. Yaklaşık 5 yıldır bu firma ile çalışıyorum ve bugün kadar sorun yaşadığım tek bir işlem olmadı. Eğer bu yazıya bir yerlerde denk geldiyseniz ve bu yönde bir arayış içindeyseniz mutlaka bir araştırın derim.

 

 

Back to all posts